Naslovna Predsjednici Mirko Šarović

Mirko Šarović

Mirko Sarovic

Datum rođenja:16. septembra 1956.
Mejsto rođenja:Rogatica FNR Jugoslavija
Politička partija:Srpska Demokratska Stranka
Mandat(i)
4. predsednik Republike Srpske
mart 1999 — 28. novembar 2002.
Prethodnik:Nikola Poplašen
Naslednik:Dragan Čavić

 

 

Mirko Šarović (Rogatica, FNRJ, 16. septembar 1956) je srpski političar i bivši predsednik Republike Srpske (1999—2002).

Život
Kao predsednik Republike Srpske je 5. marta 2001. godine u Banjaluci zajedno sa predsednikom Savezne Republike Jugoslavije Vojislavom Koštunicom potpisao istorijski Sporazum o specijalnim paralelnim vezama SRJ i Republike Srpske. Skupština Savezne Republike Jugoslavije je ratifikovala Sporazum o specijalnim paralelnim vezama SRJ i Republike Srpske 10. maja 2001. godine.

Obavljao je i funkciju člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine na koju je dao ostavku. Drugog aprila 2003. godine optužen je za organizovanje ilegalnog izvoza oružja u Irak.

 

Priznanja

  • Orden Republike Srpske (2012)

Ostavi poruku