Њемачка полиција разбила је велику криминалну мрежу која се бавила илегалним пословима са грађевинским фирмама и која је ову државу оштетила за 35 милиона евра, а међу ухапшенима је и држављанин БиХ.
У акцији која је спроведена у најнасељенијој њемачкој покрајини Сјеверној Рајни Вестфалији учествовало је чак 1.100 припадника полиције, специјалних јединица и представника царине, а у „мегарацији“ је ухапшено шест мушкараца и двије жене за које се вјерује да су главни организатори криминалне мреже. Осим држављанина БиХ за које није откривено ништа осим да има 52 године ухапшена су и двојица држављана Србије од којих је један Муса Х. (56), два Нијемца, један Израелац и још једна особа чија националност није утврђена.
Претресено је више од 140 станова, кућа и пословних простора у 31 граду међу којима су најпознатији Дујзбург, Диселдорф, Манхајм, Менхенгладбах и Леверкузен.
Представник њемачке царине Армин Ролфинк рекао је да су осумњичени за формирање мреже лажних компанија.
– Те компаније су издавале лажне рачуне за више стотина грађевинских фирми – рекао је Ролфинк.
Тужиоци сматрају да је путем лажних рачуна пребачено око 48 милиона евра, а да је држава на основу неплаћеног пореза и социјалних давања за раднике на црно ускраћена за око 35 милиона евра.
„Бизнис“ је ишао тако што је група „Баумафије“, како је зову у Њемачкој, коју је највјероватније организовао Муса Х. користила наркомане или социјално угрожене особе и на њих регистровала фиктивне компаније. Њих је контролисао Муса Х, а ухапшени су користећи мрежу лажних компанија, грађевинским фирмама које су легално пословале издавали рачуне за послове који никада нису обављени. Те фирме су рачуне плаћале, а затим добијале новац назад и њиме исплаћивале раднике ангажоване на црно.
– Ухапшени су за тај посао узимали десет одсто од грађевинских фирми – рекао је представник истражног тима Хајнц Михаел Хорст.
Услуге те мреже користило је око 450 грађевинских фирми, али је истрага фокусирана на 20 компанија кроз које је прошла готово половина од 48 милиона евра.
Криминалну групу власти су пратиле од марта 2016. године због неубичајено великих финансијских трансакција у Њемачкој и сусједним земљама, као што је Белгија, али и због дојаве једног доушника.
Јавни тужилац из Вупертала Волф Тилман Баумерт оцијенио је да су размјере илегалне мреже запањујуће.
– Ријеч је о врхунским, професионалним криминалцима којима, ако буду осуђени, пријети казна до десет година затвора – рекао је Баумерт.
Њемачки медији пишу да мафијашке групе са Балкана и из Италије и Турске деценијама омогућавају избјегавање плаћања пореза и социјалних давања. Према наводима Министарства финансија, илегални рад је оштетио њемачки буџет за 875 милиона евра.
Иако је међу ухапшенима и држављанин БиХ, у акцији, према незваничним информацијама, нису учествовале институције БиХ. Из Тужилаштва БиХ јуче нисмо добили одговоре на питања да ли су Нијемци тражили помоћ институција БиХ.
Оружје
У рацијама је откривено и оружје и полиција је заплијенила двије аутоматске пушке, пиштољ, сјекире и ножеве. Заплијењено је и неколико возила и 230.000 евра у готовини. У акцији су учествовале и специјалне јединице полиције с обзиром на то да су осумњичени оцијењени као веома опасни.