Njemačka policija razbila je veliku kriminalnu mrežu koja se bavila ilegalnim poslovima sa građevinskim firmama i koja je ovu državu oštetila za 35 miliona evra, a među uhapšenima je i državljanin BiH.
U akciji koja je sprovedena u najnaseljenijoj njemačkoj pokrajini Sjevernoj Rajni Vestfaliji učestvovalo je čak 1.100 pripadnika policije, specijalnih jedinica i predstavnika carine, a u „megaraciji“ je uhapšeno šest muškaraca i dvije žene za koje se vjeruje da su glavni organizatori kriminalne mreže. Osim državljanina BiH za koje nije otkriveno ništa osim da ima 52 godine uhapšena su i dvojica državljana Srbije od kojih je jedan Musa H. (56), dva Nijemca, jedan Izraelac i još jedna osoba čija nacionalnost nije utvrđena.
Pretreseno je više od 140 stanova, kuća i poslovnih prostora u 31 gradu među kojima su najpoznatiji Dujzburg, Diseldorf, Manhajm, Menhengladbah i Leverkuzen.
Predstavnik njemačke carine Armin Rolfink rekao je da su osumnjičeni za formiranje mreže lažnih kompanija.
– Te kompanije su izdavale lažne račune za više stotina građevinskih firmi – rekao je Rolfink.
Tužioci smatraju da je putem lažnih računa prebačeno oko 48 miliona evra, a da je država na osnovu neplaćenog poreza i socijalnih davanja za radnike na crno uskraćena za oko 35 miliona evra.
„Biznis“ je išao tako što je grupa „Baumafije“, kako je zovu u Njemačkoj, koju je najvjerovatnije organizovao Musa H. koristila narkomane ili socijalno ugrožene osobe i na njih registrovala fiktivne kompanije. Njih je kontrolisao Musa H, a uhapšeni su koristeći mrežu lažnih kompanija, građevinskim firmama koje su legalno poslovale izdavali račune za poslove koji nikada nisu obavljeni. Te firme su račune plaćale, a zatim dobijale novac nazad i njime isplaćivale radnike angažovane na crno.
– Uhapšeni su za taj posao uzimali deset odsto od građevinskih firmi – rekao je predstavnik istražnog tima Hajnc Mihael Horst.
Usluge te mreže koristilo je oko 450 građevinskih firmi, ali je istraga fokusirana na 20 kompanija kroz koje je prošla gotovo polovina od 48 miliona evra.
Kriminalnu grupu vlasti su pratile od marta 2016. godine zbog neubičajeno velikih finansijskih transakcija u Njemačkoj i susjednim zemljama, kao što je Belgija, ali i zbog dojave jednog doušnika.
Javni tužilac iz Vupertala Volf Tilman Baumert ocijenio je da su razmjere ilegalne mreže zapanjujuće.
– Riječ je o vrhunskim, profesionalnim kriminalcima kojima, ako budu osuđeni, prijeti kazna do deset godina zatvora – rekao je Baumert.
Njemački mediji pišu da mafijaške grupe sa Balkana i iz Italije i Turske decenijama omogućavaju izbjegavanje plaćanja poreza i socijalnih davanja. Prema navodima Ministarstva finansija, ilegalni rad je oštetio njemački budžet za 875 miliona evra.
Iako je među uhapšenima i državljanin BiH, u akciji, prema nezvaničnim informacijama, nisu učestvovale institucije BiH. Iz Tužilaštva BiH juče nismo dobili odgovore na pitanja da li su Nijemci tražili pomoć institucija BiH.
Oružje
U racijama je otkriveno i oružje i policija je zaplijenila dvije automatske puške, pištolj, sjekire i noževe. Zaplijenjeno je i nekoliko vozila i 230.000 evra u gotovini. U akciji su učestvovale i specijalne jedinice policije s obzirom na to da su osumnjičeni ocijenjeni kao veoma opasni.