Predvođena maestralnim Nemanjom Bjelicom, košarkaška reprezentacija Srbije upisala je dvije pobjede na startu Evropskog prvenstva.
„Orlovi“ su u prva dva kola savladali dva bivša evropska šampiona. Prvo su pobijedili Španiju, a zatim su unedjelju bili bolji od Njemačke, što im daje realne izglede da takmičenje po grupama završe na prvom mjestu i dobiju lakšeg protivnika u osmini finala. Trijumf nad „pancerima“ izboren je „na mišiće“, a odlučio ga je prošlosezonski MVP Evrolige Bjelica, koji je tri sekunde prije kraja pogodio za dva poena, dok domaćin ove grupe nije uspio da poentira u preostalom vremenu poslije tajm-auta. Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića imali su očajan šuterski dan i pogodili su samo tri trojke iz 30 pokušaja, a Miloš Teodosić promašio je svih devet pokušaja.
– Rekao sam Teodosiću pre nego što je izveo loptu da ću biti sam ja ili Bogdan. Ovog puta sam bio ja, sledeći put će biti on. Ovo je možda bila najbitnija utakmica na šampionatu, možda smo bili malo opušteni, ali samo bi trebalo da nastavimo da igramo i biće sve u redu. Dobro će nam doći dan odmora da napunimo baterije pre meča sa Islandom – kazao je Bjelica.
Pobjeda nad Španijom bio je treći trijumf „orlova“ protiv „furije“ u posljednjih devet mečeva. Zanimljivo je da je Srbija pobijedila Španiju na otvaranju EP u Poljskoj 2009, a još uvijek se pamti trijumf sa SP 2010. godine i čuvena trojka Teodosića preko Horhea Garbahose nekoliko sekundi prije kraja.
Košarkaši Francuske zamalo su neprijatno iznenadili svoje navijače na startu prvenstva pošto su tek nakon produžetka savladali Finsku sa 97:87. Regularni dio meča završen je rezultatom 81:81, a šut za pobjedu domaćina promašio je Toni Parker u posljednjim sekundama. Parker je predvodio svoj tim sa 23 poena, Nikolas Batum i Nando de Kolo dodali su po 16.
Turska je pobijedila Italiju sa 89:87 u prvom kolu grupe B. Turci su vodili tokom cijelog meča, ali su na kraju umalo ispustili trijumf, dok je tragičar susreta bio Danilo Galinari, koji je pri rezultatu 88:86 bio polovično precizan sa penala i to pošto je prethodno šutirao 14-14. Zatim je i Semih Erden pogodio jedno od dva bacanja, a Italijanima je ostalo sedam sekundi, ali se Marko Belineli spetljao i na kraju šutnuo sa centra. Nije pogodio, pa je tim Ergina Atamana došao do trijumfa.
Selfi sa bratom Hidom
Košarkaš Los Anđeles Klipersa Hidajet Turkoglu prati tursku reprezentaciju u Berlinu, a njegovo pojavljivanje uoči meča sa Italijom privuklo je veliki broj Srba koji su željeli da se slikaju sa, kako ga zovu Vlade Divac i Peđa Stojaković, bratom Hidom. Prvi turski igrač koji je dosegao NBA, inače porijeklom iz Sandžaka, nikoga nije odbio za uspomenu na susret sa jednim od najboljih promotora evropske košarke u SAD.
Skariolo: Bjelica nezaustavljiv
Selektor Španije Serđo Skariolo čestitao je Srbiji na pobjedi, a posebno je pohvalio Nemanju Bjelicu, koji je imao „dabl-dabl“ učinak od 24 poena i deset skokova.
– Čestitam Bjelici na fantastičnoj igri, Nedoviću na veoma važnim pogocima. Svako se može zaustaviti, mada je u pojedinim trenucima djelovao nezaustavljivo. Bjelica je potpuno sazrio kao igrač i pokazuje ono što se naslućivalo kada je bio 18-godišnjak. Bilo mu je potrebno vremena da dođe na ovaj nivo, što je normalno. Sada više ne pričamo o tom momku, već o najkorisnijem igraču Evrolige – rekao je Skariolo.
Grupa A (Monpelje)
Prvo kolo: Poljska – BiH 68:64, Izrael – Rusija 76:73, Francuska – Finska 97:87 (81:81). Drugo kolo: Rusija – Poljska 79:82. Finska – Izrael, BiH – Francuska ().
Grupa B (Berlin)
Prvo kolo: Njemačka – Island 71:65, Srbija – Španija 80:70, Italija – Turska 87:89. Drugo kolo: Srbija – Njemačka 68:66. Italija – Island, Turska – Španija ().
Grupa C (Zagreb)
Prvo kolo: Gruzija – Holandija 72:73, Makedonija – Grčka 65:85, Hrvatska – Slovenija 80:73. Drugo kolo: Holandija – Makedonija 71:78. Slovenija – Gruzija, Grčka – Hrvatska ().
Grupa D (Riga)
Prvo kolo: Češka – Estonija 80:57, Belgija – Letonija 67:78, Litvanija – Ukrajina 69:68. Drugo kolo: Estonija – Belgija 55:84. Letonija – Litvanija, Ukrajina – Češka ().
Ponedjeljk na programu
Litvanija – Belgija (14.30)
Finska – Rusija (15)
Češka – Letonija (17.30)
Izrael – BiH (17.30)
Ukrajina – Estonija (20.30)
Francuska – Poljska (21)