USPEH Metalca nad Cedevitom nije samo značajan za valjevski klub koji je ostao na dve pobede udaljenosti od četvrtog mesta, poslednjeg koje garantuje ulazak u plej-of.

Bitan je i za srpsku košarku u borbi za koeficijent koji obebzeđuje da i sledeće sezone na Jadran isplivaju četiri naša kluba, odnosno jedan više od ugovorom zagarantovana tri, koliko ima i Hrvatska, dok Slovenija ima dva sigurna mesta.

Trenutno Srbija, najvećim delom zahvaljujući besprekornom nizu Crvene zvezde od 17 trijumfa, vodi sa prosečno 10,5 pobeda po ekipi, odnosno 1,67 više od Hrvatske (9,33), sa nedostižnom prednošću za Sloveniju (7,50) i Bosnu i Hercegovinu (5,00).

Nacionalni koeficijent se računa tako što se zbir pobeda svih timova iz jedne države podeli sa brojem ekipa.

Samo četiri države, po slovu ABA pravilnika, se bore za jedno „dodatno“ mesto.

Ako se pogleda raspored preostalih devet kola, Srbija „unapred“ povećava prednost, jer ima još pet mečeva u kojima sa sastaju međusobno naši klubovi, pa je samim tim i zagarantovano pet pobeda, odnosno 1,25 po ekipi, naspram Hrvatske, koja će iz duela svojih klubova izvući samo tri trijumfa.

Ključna borba Srbije i Hrvatske mogla bi da se odigra u osam direktnih duela između timova dveju država.

Kako stvari stoje možda bi prelomni dan mogao da bude 15. februar, kada u 22. kolu Partizan ide u goste Ciboni, baš kada će Crvena zvezda ugostiti Cedevitu…

I ZADAR PRETI PARTIZANUUBEDLjIVOM pobedom nad Cibonom (77:51), Zadar se ravnopravno uključio u borbu za četvrtu poziciju koja vodi u plej-of.

Upravo porazom od Zagrepčana, 20. oktobra, Zadrani su otvorili niz od šest poraza koji ih je doveo na samo dno Lige.

Tada su ih svi videli u žestokoj borbi za opstanak.

Međutim, nisu posustali.

Nanizali su šest pobeda u sedam utakmica (i još je izvesno da će dobiti za zelenim stolom odloženu utakmicu sa Levskim), što ih stavlja u istu ravan sa Cibonom, najbližim pratiocem trenutno četvrtoplasiranog Partizana.

TRENUTNI KOEFICIJENTISrbija 10,50Hrvatska 9,33Slovenija 7,50BiH 5,00RASPORED HRVATSKIH I SRPSKIH KLUBOVA18. koloOlimpija – Mega LeksMetalac – PartizanCibona – BudućnostIgokea – CedevitaC. zvezda – Zadar 19. koloCedevita – MZTMetalac – OlimpijaPartizan – IgokeaSolnok – CibonaBudućnost – C.

ZvezdaZadar – Mega Leks 20. koloLevski – CedevitaMega Leks – BudućnostCibona – KrkaMZT – PartizanOlimpija – ZadarC. zvezda – SolnokIgokea – Metalac 21. koloSolnok – Mega LeksBudućnost – ZadarKrka – C.

ZvezdaCedevita – CibonaPartizan – LevskiMetalac – MZT 22. koloLevski – MetalacZadar – SolnokMega Leks – KrkaCibona – PartizanC. zvezda – Cedevita 23. koloKrka – ZadarCedevita – Mega LeksPartizan – C.

ZvezdaMetalac – Cibona 24. koloCibona – IgokeaZadar – CedevitaC. zvezda – MetalacMega Leks – Partizan 25. koloMZT – CibonaIgokea – C.

ZvezdaCedevita – BudućnostMetalac – Mega LeksPartizan – Zadar 26. koloSolnok – CedevitaBudućnost – PartizanZadar – MetalacMega Leks – IgokeaC. zvezda – MZTCibona – LevskiPROČITAJTE JOŠ:Popović na koktelu Partizana poručio: Iza nas je turbulentna godina, ali želimo duplu krunu!Umro najstariji navijač Zvezde u 102. godini životaŠćepanović doveo Zvezdu i Partizan za isti sto: Napravljen prvi korak za vraćanje pozitivnog imidža fudbala“Sport”: Zvezda pušta Despotovića u SlovačkuU Interu baš “mrze” Manćinija: I Kuzmanović ga “nokautirao”Rodžers: Marković je pokazao zašto je plaćen 20 milionaZvezda uputila apel navijačima uoči meča sa Galatasarajem: Stop nasilju u košarciTodorić: Đukanović na probi do petka, Duletova je poslednjaBogdanović: Obradović i Vujošević su potpuno različiti, ali su me mnogo naučiliITF potvrdio: Srbija-Hrvatska u KraljevuVIDEO: Dokaz da tenis može da se igra i na vodiČelnici Partizana traže od MUP Srbija dozvolu da protiv Galatasaraja igraju uz prisustvo publike

Ostavi poruku