Sjedinjene Američke Države ne mogu formirati novi saziv Savjeta ministara i jako sam razočaran što to nije urađeno više od godinu dana nakon izbora u toj zemlji, rekao je Filip Gordon, zamjenik američkog državnog sekretara.
„Nije više u pitanju pritisak koji treba da bude izvršen na određenog lidera. Lideri moraju to učiniti pod pritiskom vlastitog naroda, jer narod je taj koji trpi. SAD neće patiti ako u BiH ne bude formirana vlada, a njihov vlastiti narod hoće i oni treba da se aktivno uključe“, rekao je Gordon za Glas Amerike nakon što je odgovarao na pitanja članova Kongresnog odbora za spoljne poslove o situaciji na Balkanu.
On smatra da je Dejtonski sporazum neophodan jer je on temelj funkcionalne vlade, te da je on više-manje poštovan 15 godina, iako, po njemu, postoje veliki nedostaci.
„Ekonomija nije kakva bi trebalo da bude i ne odgovara potrebama naroda u BiH, međunarodna reprezentacija je minimalna, desile su se neke reforme vojnih snaga, ali i dalje nije došlo do dogovora u vezi s vojnom i državnom imovinom. Dejtonski sporazum je minimalni uslov, i nije dovoljan, a lideri moraju imati bolju viziju kojom će zemlju povesti u budućnost“, naglasio je Gordon i dodao da je politika etničkih identiteta bila problematična u prošlosti, te da je Dejtonki sporazum zaustavio rat, što je i bio prioritet.
„Taj cilj je postignut. Tačno je da iako su samo tri konstitutivna naroda de fakto priznata, EU je zahtijevala da bilo koji građanin bilo kojeg entiteta može biti izabran na političku funkciju. To će biti reforma koja će morati da se uradi“, rekao je on i dodao da dugoročnije gledajući, iako niko ne očekuje da će etničke podjele nestati, očekuje se snažnija kooperacija i način rada u kojem će interesi zemlje biti uvijek prije etničkih interesa, ili će biti Evropljanin postati važnije od svega.
„To je dugoročna vizija koja treba da se desi“, rekao je Gordon.
Inače, Gordon je članovima Kongresnog odbora rekao da je BiH u posljednjih 15 godina postigla velike uspjehe, kao što su članstvo u Savjetu bezbjednosti i učešće u savezničkim snagama u Avganistanu.
Pak: Izgubljena još jedna godina
Doris Pak, izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH, kaže da je za BiH još jedna izgubljena godina na evropskom putu.
Ona izdvaja viznu liberalizaciju kao jedan od napredaka BiH, ali kaže da i dalje čekaju rezultate u mnogim drugim oblastima.
„Sve treba da bude urađeno, ali za to su potrebni ljudi koji žele to da urade, a ne oni koji samo misle na svoje pozicije i pozicije drugih“, kaže Pakova za „Dojče vele“ i zaključuje da to ne samo da usporava državu u evrointegracionom procesu, već i otežava svakodnevni život građana BiH.