Већина чланица Савјета безбједности Уједињених нација подржала је јуче полугодишњи извјештај високог представника у БиХ Валентина Инцка о ситуацији у БиХ, док га је Русија оцијенила необјективним.
Aмбасадор Русије Виталиј Чуркин рекао је да је због необјективности Инцковог извјештаја неопходно да представници Савјета безбједности прочитају и шести извјештај који је Савјету доставила Република Српска и писмо предсједника РС Милорада Додика упућено генералном секретару УН Бан Ки Муну.
– На тај начин се може створити објективна слика о стању у БиХ. Инцко некоректно оптужује РС за кршење Дејтонског споразума што није доказано ни у једном досадашњем извјештају – рекао је Чуркин и додао да се у извјештају високог представника игноришу и ствари које је БиХ добро урадила у протеклом периоду.
Представник Њемачке Петер Витиг рекао је током расправе да канцеларију високог представника треба смањити и измјестити из БиХ.
– Потребно је престати користити инструменте којима је прошао рок трајања. У БиХ би требало да буде присутна једино Европска унија, а OHR треба измјестити – нагласио је Витиг.
Велика Британија и Француска подијелиле су Инцкову забринутост у вези са ситуацијом у БиХ и позвале лидере у БиХ да без одгађања крену напријед са потребним реформама, јер земља касни за свима на путу ка ЕУ, док политичка стагнација утиче на њену економску слику.
Представник СAД Роземари ди Карло казала је да БиХ требају стабилне политичке институције и да земља мора да ријеши питања као што је примјена пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру у „предмету Сејдић и Финци“.
Aмбасадор Србије Феодор Старчевић истакао је да његова земља подржава територијални интегритет БиХ и да, као гарант Дејтонског споразума, сматра да све одлуке и промјене морају бити донесене консензусом.
Инцко је у говору у Савјету безбједности УН нагласио да политичари у протеклих шест мјесеци нису показали довољно воље за постизање компромиса и да су избјегавали конструктиван дијалог о кључним питањима, што је за посљедицу имало блокаду процеса евроатлантских интеграција и штету економији. Он је посебан акценат ставио на непостојање власти на нивоу БиХ, лошу економску слику, те споро напредовање ка европским интеграцијама.
Инцко је нагласио да су забрињавајућој ситуацији у БиХ допринијели одређени представници власти у РС који су својим политичким акцијама наставили да угрожавају институције на нивоу БиХ.
– Националистичка реторика у БиХ није престала, тако да се могу чути бројне изјаве које подривају Дејтонски споразум – рекао је Инцко и позвао лидере да се договоре како би што прије био формиран нови Савјет министара у БиХ.
Инцко је изнио оцјену да је OHR и даље пријеко потребан БиХ на њеном путу ка европским интеграцијама, те најавио да ће остати у земљи док год промјене не буду видљиве.
Додик је у писму Бан Ки Муну послатом прошле седмице навео да је циљ Инцковог извјештаја да се одржи представа о неопходности присуства високог представника у свим питањима било да се тичу примјене Дејтонског споразума или су искључиво локалног значаја. Предсједник РС је навео да је према Инцковом извјештају ситуација у БиХ виђена очима само једне стране и да је тај документ написан потпуно пристрасно са циљем да Савјет безбједности УН доведе у заблуду.
– Инцко као и у прошлом извјештају не нуди ниједан конкретан примјер кршења Дејтонског споразума, али га то не спречава да изнесе тешке оптужбе – истакао је Додик.
РС је Савјету безбједности послала шести извјештај о стању у БиХ.
Писмо Инцку
Додик је јуче упутио писмо Инцку у којем тражи да институцијама РС достави извјештај о његовим активностима у протеклом периоду.
– РС као страна у Дејтонском споразуму није добила ниједан од Ваших периодичних извјештаја Савјету безбједности УН, нити било који други извјештај високог представника и користим ову прилику да од Вас затражим да доставите институцијама РС извјештај о Вашим активностима у протеклом периоду – наводи се у писму.
Додик је подсјетио Инцка да у Дејтонском споразуму пише да ће високи представник „периодично извјештавати УН, ЕУ, СAД, Руску федерацију и друге заинтересоване владе, стране и организације о напретку и спровођењу мировног споразума у вези са задацима предвиђеним у овом споразуму“.