Nemačka je osvojila treće mesto na Mundijalu. U uzbudljivoj utakmici punoj preokreta, izabranici Joakima Leva pobedili su Urugvaj rezultatom 3:2. Prvi su u vođstvo došli Nemci golom Milera. Pogocima Kavanija i Forlana Urugvajci su preokrenuli rezultat, da bi Jensen i Kedira doneli pobedu „pancerima“.

Svaka utakmica na Mundijalu je bitna, ali niko ne voli da igra onu za treće mesto. Ipak, i borba za tu utešnu poziciju ima svoju draž, a ekipe neopterećene rezultatom opuštenije ulaze u meč, pa su i same utakmice mnogo zanimljivije za gledanje.

Upravo su reprezentacije Nemačke i Urugvaja odirgale jednu takav meč, bez kalkulacija i prevelikog taktiziranja, sa puno lepih poteza, preokreta, i što je najvažnije, sa pregršt golova.

I jednima i drugima je za dlaku izmaklo finale, pa su sav svoj kvalitet dokazale i u borbi za ovu utešnu treću poziciju. Na žalost i ovaj meč mogao je da ima samo jednog pobednika, a ovaj put to je bila Nemačka.

Od samog početka meča bilo je jasno da nijedna ekipa nije došla da igra defanzivno i se brani, već da juriša na pobedu.

Prvi gol na utakmici postigli su Nemci već u trećem minutu, ali je pogodak Kakaua poništen zbog prekršaja.

Nekoliko minuta kasnije, posle dosuđenog slobodbnog udarca za Urugvaj, Dijego Forlan šutira malo iznad nemačkog gola.

Ubrzo „panceri“ preuzimaju kontrolu na sredini terena, i kreću u presing ka golu Urugvajaca. Posle jedog u nizu kornera, Fridrihu je malo falilo da zatrese mrežu, ali njegov udarac glavom pogađa prečku gola južnoameričke ekipe.

Kada već nije Fridrih postigao pogodak, u 18. minutu to je pošlo za nogom maestralnom Mileru. Mladi nemački napadač se, posle udarca Švajnštajgera i odbrane urugvajskog golmana Muslere, našao na pravom mestu i bez problema zatrasao mrežu protivnika.

Sada se još jednom videlo koliko je ovaj napadač nedostajao „pancerima“ u polufinalu protiv Španije.

Taman kada se mislilo da će utakmica izgubiti na tempu, samo desetak minuta posle prvog pogotka, Urugvajci dolaze do izjednačenja.

Posle sjajne asistencije Suareza, lopta dolazi do Kavanija, koji sam izleće pred golmana Buta i postiže pogodak. Veliko slavlje Urugvajskih igrača, najavilo je još bolju ekipu ove ekipe u nastavku.

Do poluvremena, izabranici Oskara Tabareza propustili su sjajnu priliku da na odmor odu sa golom viška. Glavni krivac je Luis Suarez, koji je sam sa desne strane izašao pred golmana Buta, ali je šutirao pored gola.

I poslednjih nekoliko minuta prvog poluvremena obilovalo je uzbuđenjima, ali rezultat se nije menjao.

Prvo poluvreme utakmice je donelo ono što su svi očekivali, jednu jako zanimljivu i borbenu utakmicu, sa puno prilika sa obe strane. Dva gola i nerešen rezultat u prvom delu najavljivale su zanimljiv nastavak.

Tako je i bilo, jer su ove dve ekipe odigrale možda najbolje poluvreme na Mundijalu.

Prvu šansu da postignu pogodak u nastavku propustili su Kavani i Suarez, koji su u istom napadu bili neprecizni. Ponovo se istakao nemački golman But, koji je u tim trenucima bio najzaslužniji što njegova ekipa nije primila drugi pogodak.

Ipak, odbrana „pancera“ je popustila samo nekoliko minuta kasnije. Dijego Forlan je posle asistencije Riosa, sjajnim udarcem sa dvadesetak metara postigao jedan od najlepših pogodaka na prvenstvu.

U tom trenutku urugvajski igrači su hteli da dokrajče uzdrmanog protivnika, pa je namačka odbrana narednih nekoliko minuta bila na velikim iskušenjima.

Ipak, nalet južnoameričke ekipe prekinuo je Jensen, koji je posle centaršuta Boatenga bio najbolji u skoku i zatresao mrežu protivnika. Ovaj pogodak ide na dušu i golmanu Musleri koji je još jednom loše procenio let lopte.

Sada su izabranici Oskara Tabareza bili u nokdaunu, a već u sledećem napadu Ozil je imao priliku da kazni „smušenost“ urugvajske odbrane, koja je u poslednjem trenutku sprečila pogodak.

Ponovo Urugvaj skuplja snagu i „diže“ se posle gola, a snažan šut Suareza najavio je bolju igru njegove ekipe.

Nekoliko minuta kasnije, posle jedne akcije Urugvaja, lopta odolazi na levu stranu do Forlana, koji sam istrčava pred nemačkog golmana, koji ipak uspeva da odbrani i ovaj udarac.

U tim trenucima u zadnjim linijama ovih rivala bilo je dosta rupa, pa su se šanse smenjivale iz časa u čas.

Osam minuta pre kraja meča, posle kornera ponovo je odbrana Urugvaja loše intervenisala, u gužvi se najbolje snašao Kedira, koji je glavom postigao treći pogodak za „pancere“. U tim trenucima „panceri“ su bili na domak velike pobede.

I pored primljenog pogotka, Urugvajci se nisu predavali. Poslednjih nekoliko minuta jurišali su ka golu „pancera“, ali nisu imali dobar završni pas kojim bi došli u šandu.

Izabranici Joakima Leva su sa druge strane pretili opasnim kontrama, ali ni oni nisu imali dovoljno koncentracije da zadaju završen udarac protivniku.

Kako je počela, u velikom stilu, tako se utakmica i završila. U poslednjim sekundima zaustavnog vremena dosuđen je faul za Urugvajce na ivici šesnaesterca Nemačke.

Lopti je naravno prišao Dijego Forlan, ali je njegov snažan udarac pogodio prečku. Da je samo malo bio precizniji, „triler“ u Port Elizabetu bio bi nastavljen bar još u dva produžetka.

Ovako su Nemci sascim zasluženo odbranili treće mesto, osvojeno pre četiri godine, i potvrdili da su jedna od najboljih svetskih reprezentacija.

Ekipa Urugvaja osvetlala je obraz cele Južne Amerike i najavila da bi u nekim narednim Mundijalima mogla da vrati „boginju“ u Montevideo.

Obe ekipe su nam pružile jedan nezaboravan meč dostojan jednog takmičenja kao što je Mundijal.

Za Urugvaj su nastupili: Muslera, Fućile, Lugano, Godin, Kaseres, Maksi Pereira, Rios, Kavani, Suarez i Foralan. Šansu su dobili Gargano i Abreu.

Za reprezentaciju Nemačke igrali su: But, Boateng, Fridrih, Mertezaker, Aogo, Kedira, Švajnštajger, Miler, Ozil, Jansen i Kakau. Sa klupe su ušli i Kisling, Kros i Taski.