Holandija po treći put u svojoj istoriji u finalu Svetskog prvenstva. U sjajnom meču savladan Urugvaj (3:2). Za „lale“ strelci van Bronkhorst, Snajder i Roben, za Urugvaj Forlan i Maksi Pereira. Holanđani čekaju rivala u finalu i nadaju se prvoj tituli prvaka sveta.

Holandija je prvi finalista Svetskog prvenstva u Južnoj Africi. Golovima van Bronkhorsta u 18. minutu, Snajdera u 70. minutu i Robena u 73. minutu meča, „lale“ su savladale odličnu ekipu Urugvaja i plasirale se u svoje treće finale u istoriji. Za Južnoamerikance strelci Forlan u 41. minutu i Maksimilijan Pereira u zaustavnom vremenu meča.

Na Grin Point stadionu u Kejptaunu, Holandija i Urugvaj su odigrali sjajan meč pun lepih poteza i dobrih akcija, začinjen sa pet golova na obe strane. Od starta su Urugvajci pokazali da će biti tvrd orah, ali su Holanđani strpljivom igrom stigli do pobede i dugo očekivanog finala.

„Lale“ stižu do prednosti u 18. minutu meča posle evro-gola kapitena Đovanija van Bronkhorsta. Sjajan udarac sa tridesetak metara završio je u gornjem levom uglu Muslerinog gola, što je bio povod za veliko slavlje igrača i navijača Holandije.

Međutim, Urugvajci se nisu predavali, pa se kapiten „svetlo-plavih“, Dijego Forlan, u 41. minutu revanširao svom kolegi na jednako atraktivan način. Odličan udarac levom nogom sa 25 metara, lopta dobija čudnu putanju i Stekelenburg je nemoćan.

Rezultat prvog dela igre nagovestio je izuzetno uzbudljiv nastavak meča. Tako je i bilo. Od samog starta drugog poluvremena, Holanđani su nastojali da dođu do pogotka i reše pitanje pobednika u toku 90 minuta igre. Urugvajci su igrali nešto zatvorenije, ali i vrlo agresivno, koristeći svaki mogući trenutak da napadnu gol „lala“.

Ipak, Holanđani dolaze do nove prednosti u 70. minutu meča. Strelac je Vesli Snajder, po mnogima najbolji igrač ove generacije „lala“. Vezista Intera je imao i sreće, pošto se lopta, posle njegovog udarca, odbila od noge defanzivca Urugvaja i prevarila Musleru.

Nisu se Južnoamerikanci još oporavili od primljenog gola, a već je na semaforu stajalo 3:1 za Holandiju. Ovog puta, Arjen Roben je iskoristio odličan centaršut Kujta i glavom sproveo loptu u mrežu. Veliko slavlje Holanšana, koji su se, zadovoljni visokim vođstvom, povukli na svoju polovinu i brzim kontranapadima pokušavali da umnože prednost.

Urugvajci su, sa druge strane, imali drugačiji plan, Selektor Tabarez baca sve karte u napad i Urugvaj počinje da dominira na terenu. Nagrada stiže, ali prekasno. U 92. minutu meča Maksimilijan Pereira postiže gol i bar za trenutak, donosi nadu svojoj ekipi da može do produžetaka.

Vremena, ipak, nije bilo, pa će Holandija u finalu igrati protiv boljeg iz susreta između Nemačke i Španije. Posle mnogo godina, očekuje nas evropsko finale Svetskog prvenstva, a ko će biti u njemu saznaćemo posle drugog polufinala.

Za Holandiju meč su počeli: Stekelenburg, Hejtinga, Matijsen, Bularuz, va Bronkhorst, van Bomel, de Zev, Snajder, Roben, Kujt i van Persi. Još su igrali: van der Vart i Elia.

Za Urugvaj su igrali: Muslera, Godin, Viktorino, Kaseres, M. Pereira, A. Pereira, Gargano, Rios, Perez, Kavani i Forlan. Sa klupe su ušli: Abreu i Fernandez.

Meč na Grin Pointu u Kejptaunu sjajno je vodio uzbekistanski sudija Ravšan Irmatov.