Srbija izvadila „mrlje“ iz meča sa Ganom i to protiv Nemačke. Gol Jovanovića odlučio pobednika. Klose „pocrveneo“. Stojković heroj, odbranio penal Podolskom. U meču sa Australijom, 23. juna, „orlovi“ jure plasman među 16 najboljih.

Povratak otpisanih. I to kakav. Protiv Nemačke, reprezentacije koja je sigurno najviše pokazala na Mundijalu. Naravno, do meča sa Srbijom. Momci Radomira Antića u potpunosti su povratili poverenje navijača, koji su „digli ruke“ od njih nakon poraza od Gane. Sigurnom igrom u prvom poluvremenu, „orlovi“ stigli do gola, što je na kraju odlučilo pobednika.

Jedanaest fudbalera izašlo je na teren stadiona Nelson Mandela, i krenulo u „nemoguću misiju“. Naravno, da dokažu da i nije toliko nemoguća. Posle 37 godina, „pala“ je Nemačka.

Selektor Antić je napravio nekoliko promena u odnosu na utakmicu sa Ganom. Na teren su istrčali Stojković, Kolarov, Vidić, Subotić, Ivanović, Krasić, Jovanović, Stanković, Kuzmanović, Ninković, Žigić. Dakle, nije bilo Lukovića, koji je suspendovan, Milijaša i Pantelića.

Sa druge strane, Lev se odlučio za Nojera, Lama, Mertesakera, Fridriha, Badštubera, Kediru, Švajnštajgera, Ozila, Milera, Podolskog i Klosea.

Već u prvim minutima se videlo da su „orlovi“ izašli da se nadigravaju, poprave utisak iz prvog meča i na kraju, pobede. To su i uspeli.

Igra sa jednim napadačem i petoricom fudbalera na sredini pokazala se kao odlična za igru Nemaca. Pritiskalu su veznjake „Pancera“, a puštali visokog Mertesakera da iznosi loptu, što mu nije jača strana.

Krasić i Jovanović zaigrali su kao u kvalifikacijama. Zadavali su muke defanzivcima Nemačke, pogotovo Badštuberu.

Naravno i Nemci su pretili, ali je odbrana „orlova“ funkcionisala savršeno. Vidić i Subotić neprelazni, kao i Kolarov i Ivanović po bokovima.

Posle intervencije Vidića, lopta dolazi do Podolskog koji pokušava iz voleja, ali je neprecizan, za razliku od duela sa Australijom.

Bitno je napomenuti i glavnog sudiju Undijana Maljenka, koji je svaki oštriji start kažnjava kartonom, ali još bitnije, to je radio ravnopravno i Nemcima i „orlovima“.

Klose je posle dva starta dobio žuti karton već u 11. minutu, a posle njega dobili su olarov i Ivanović i Kedira.

Krasić je pošteno namučio čuvare, Badštubera i ponekad Lama, zbog čega je kapiten „pancera“ posle starta nad plavokosim fudbalerom takođe upisan u beležnicu španskog sudije.

Kao i u prvom meču, Kolarov ima sjajnu priliku iz „slobodnjaka“ ali je lopta „prozujala“ pored stative Nojera.

„Orlovi“ su sve organizovanije igrali, i izgledali sve ozbiljnije. Kako su sve hrabrije igrali, polako su se „poklapale kockice“ Antićevim momcima. Klose je, zbog još jednog oštrog starta nad Stankovićem, dobio drugi žuti karton, pa ga je Maljenko poslao na tuširanje.

Osetili su „orlovi“ da je njihov trenutak, pa su već u narednom napadu došli u priliku za gol, a što je najvažnije, iskoristili su je. U 38. minutu, Krasić pronalazi Žigića na drugoj stativi. Visoki napadač Srbije vraća u sredinu kaznenog prostora gde je Jovanović, koji smešta loptu iza leđa Manuela Nojera za velikih 1:0.

Naravno, do kraja poluvremena ostalo je još svega nekoliko minuta, pa su Antićevi puleni više gledali kako da odbrane svoj gol. U poslednjim sekundama poluvremena, umalo da im se ta taktika osveti. Haos u kaznenom prostoru, lopta stiže do Kedire, koji se namestio i opalio po lopti, ali je ona završila, na svu sreću, na prečki.

Maljenko je odsvirao kraj prvog dela, u kojem su „orlovi“ pokazali mnogo više nego u prvom meču, ali su u samom finišu imali sreće što je rezultat na njihovoj strani.

U nastavku meča ekipa Joakima Leva nije više imala šta da kalkuliše, i sa igračem manje sve karte su stavili na napad.

Filip Lam i Bastijan Švajnštajger, kao najiskusniji igrači, zbili su redove „pancera“ i silovito krenuli ka golu Srbije. Težište igre je prebačeno na polovinu „orlova“, a Ozil i Miler sve više su pretili golu Stojkovića.

„Orlovi“ su se povukli i prihvatili igru Nemaca, pa je u tim trenucima izgledalo kao da Srbija ima dva igrača manje, a ne igrača više na terenu.

Hrabra igra Nemaca mogla je da im se isplati u 60. minutu, kada je Nemanja Vidić, posle jednog centaršuta, dodirnuo loptu rukom. Neverovatno, Vidić je identično reagovao kao Zdravko Kuzmanović u meču sa Ganom, što je šokiralo, kako fudbalere, tako i sve navijače Srbije. Ipak, šta je-tu je, penal za Nemačku i idealna prilika da se vrate u meč.

I kada je izjednačenje „pancera“ već bilo na vidiku, golman „orlova“ Vladimir Stojković je fantastičnom intervencijom odbranio šut Lukasa Podolskog sa bele tačke. Stanje očaja koje se primećivalo na licima Antićevih izabranika, a pogotovo kod Nemanje Vidića, posle odbrane Stojkovića promenilo se u totalnu euforiju.

Stojković je, pored toga što je postao apsolutni heroj Srbije, ušao i u istoriju, kao jedini golman koji je odbranio penal za Srbiju na Mundijalima, naravno u regularnom delu meča.

Fantastična odbrana dala je krila „orlovima“ da ponovo krenu ka golu Nemaca. Naši momci su imali dve sjajne prilike da drugim golom maltene reše utakmicu.

Prvu je propustio Lane Jovanović, kada je posle asistencije Krasića pogodio stativu golmana Nojera. Ubrzo posle toga, posle jednog centaršuta, Žigić je glavom šutirao ka golu „pancera“, ali lopta je, sada, završila na prečki.

Propuštene prilike mogle su dosta da koštaju „orlove“, jer i pored promašenog penala, izabranici Joakima Leva nisu odustali od totalne ofanzive.

U igru ulaze Kakau, Marin i Gomez, u odbrani je, praktično, ostalo samo dva igrača, dok su ostalih osam navaljivali na gol Srbije.

I pored veoma opasnih napada, odbrana „orlova“ uspela je da zaustavi većinu napada Nemaca ispred kaznenog prostora, a veliki broj udaraca na gol naši defanzivci su uspešno blokirali.

Kako se utakmica približavala kraju oba tima delovala su iscrpljeno, ali i sa igračem manje Nemci su delovali kao da imaju više snage. Srpskim fudbalerima je ostavljeno dosta mesta da pokušaju kontrama, ali nije bilo preciznih dodavanja da se ozbiljnije zapreti golu „pancera“.

Utakmica je produžena tri minuta, i činilo se da tih 180 sekundi neće nikad proći. Nemci su krenuli na sve ili ništa, ali svi igrači „orlova“ na terenu zadržali su koncentraciju i sprečili „pancere“ da u poslednjim sekundma izjednače rezultat.

Poslednji zvižduk sudije Maljenka označio je početak velikog slavlja srpskih igrača i navijača. Pobeda kojom smo se vratili u trku za osminu finala, i to protiv naših večitih rivala, Nemaca, ostaće upamćena kao jedna od najvažnijih trijumfa naše reprezentacije.

Istorijski meč će sada i rezultatom ući u istoriju, karakter koji je stavljen na probu je dokazan, teži put koji smo sami izabrali ipak nas vodi do cilja, a to je, bar za početak drugi krug takmičenja.

Ipak, da bi ova pobeda dobila na značaju, reprezentaciju Srbije ne sme da napravi kiks u poslednjem kolu protiv reprezentacije Australije. Samo pobeda na tom meču „orlove“ vodi u drugi krug, a bilo kakve druge kalkulacije ne bi trebale da nas zanimaju.

Ovo možda jeste bio istorijski, meč za Srbiju, ali svaki sledeći je najvažniji. Orlovi sledeću utakmicu igraju 23. juna u Nelspruitu. Nemačka i Gana svoj meč igraju u isto vreme u Johanesburgu. Oba duela počinju u isti vreme, 20.30 časova, a tek posle tih mečeva znaće se konačan raspored u grupi D.

Da podsetimo, za Srbiju su igrali: Stojković, Kolarov, Subotić, Vidić, Ivanović, Stanković, Jovanović, Krasić, Ninković, Kuzmanović, Žigić. U nastavku su igrali Kačar, Lazović i Petrović.

Nemačka: Manuel NOJER, 3 Arne FRIDRIH, 6 Sami KEDIRA, 7 Bastian ŠVAJNŠSTAJGER, 8 Mesut OZIL, 10 Lukas PODOLSKI, 11 Miroslav KLOSE, 13 Tomas MILER, 14 Holger BADŠTUBER, 16 Filip LAM, 17 Per MERTESAKER.