Naslovna Sport Grci se vratili u život

Grci se vratili u život

0

Sjajna pobeda od 2:1 nad Nigerijom u jednom od najboljih utakmica na Mundijalu, vratila je „helene“ u borbu za drugu fazu. Salpingidis i Torosidis strelci za Grčku, Kalu postigao pogodak za „superorlove“. Tragičar utakmice isključeni Nigerijac Keita.

Imajući u vidu prethodne nastupe Grka i Nigerijaca u prvom kolu Mundijala, malo ko je očekivao da ćemo na stadionu Blomfontejn gledati uzbudljiv meč. Na kraju je ispalo da su nam ova dva odigrala jednu od najboljih, ako ne i najbolju utakmicu na takmičenju.

Borba za bodove ove dve reprezentacije izgledala je kao borba za goli život, a kao pobednik je izašla četa Ota Rehagela. Reč poraz ne postoji u rečniku ovog nemalkog trenera, a njegovi izabranici su konačno pokazali igru dostojnu bivšeg evropskog šampiona.

Imajući u vidu važnost utakmice, obe ekipe su u meč ušle rezervisane. Početno ispitivanje snaga donelo je veoma opreznu igru, sa puno grešeka na sredini terena.

Ipak, već po navici, Grci su brzo popustili. Slično meču sa Južnom Korejom, odbrana „helena“ nije se dobro snašla posle jednog slobodnog udarca, pa je posle šuta Uče Kalua, lopta u odbrani pogodila nekog od igrača, promenila pravac i savladala golmana Corvasa.

Veliko slavlje nigerijskih igrača i navijača i neverica kod izabranika Ota Rehagela, koji su se tom trenutku nalazili na pragu eliminacije.

Zaigrali su Grci u tom trenutku ofanzivije, ali pokušaji Karagunisa i Kirgijakosa nisu bili dovoljno opasni po gol Nigerije.

Neočeivano, Grke je „u život“ vratio igrač Nigerije, Sani Keita, koji je posle jednog duela bespotrebno nasrnuo na Torocidisa, i sasvim zasluženo dobio crveni karton.

U trenutku kada njegova ekipa ima prednost, ovo je najgora stvar koju je Keita mogao da uradi.

Svesan da je ovo pravi trenutak da se stigne zaostatak, Rehagel u igru ubacuje još jednog napadača, Samarasa, i kreće u totalnu ofanzivu.

Samaras je odmah na muku stavio odbranu „superorlova“, kada je sa peterca zahvatio loptu, ali je njegov šut sa gol linije izbacio Haruna.

Već u sledećem napadu Grci konačno dolaze do izjednačenja. Posle odlične akcije po desnoj strani do lopte dolati Salpingidis, koji sa ivice kaznenog prostora šutira na gol Nigerije, lopta na putu do gola pogađa Harunu i vara golmana Enjemu.

Samo nekoliko za minuta Grci su materijalizovali igrača više, a imajući u vidu da su rezultat izjednačili pre kraja poluvremena, u nastavku igre očekivala se totalna opsada gola Enjeme. Sa igračem manje „superorlovima“ je ostalo da u nastavku svoju šansu traže iz kontranapada.

Aktivan rezultat za obe ekipe obećavao je uzbudljiv nastavak, ali malo ko je verovao da će Grčka i Nigerija odigrati najbolje drugo poluvreme do sada na Mundijalu.

Od samog početka drugog poluvremena „rukavice su skinute“ a obe ekipe su krenule u bespoštednu borbu za bodove.

Prvo je pokušao Karagunis udarcem glavom ka golu Nigerije, „dok su superorlovi“ uzvratili preko Uče Kalua, ali njegov udarac nije ugrozio gol Corvasa.

Onda u 58. minutu za manje od pola minuta videli smo tri velike šanse. Prvo je Teofanis Gekas propustio veliku priliku da savlada Enjemu, da bi u kontri koja je usledila u nastavku, sam ispred golmana izleteo Jakubu, čiji je šut golman Corvas odbranio, da bi na odbijenu loptu natrčao Obasi, koji je promašio prazan gol.

U tom trenutku obe ekipe su propustile najbolje prilike da postignu pogodak. Ipak, Rehagelovi izabranici su ti kojima je više bio potreban gol, pa dodatno pojačavaju tempo.

Smenjuju se udarci ka golu Nigerije. Sjajan udarac Gekasa, posle asistencije Salpingidisa odlazi u korener, da bi omah po izvedennom udarcu sa ugla, udarac Samarasa Nigerijski, sjajnom paradom golman Enjema odbranio.

U tim trenucima, Grci su opsedali kazneni prostor Nigerije, a samo je golman Enjema održavao vođstvo „superorlova“.

Ipak, greškom ovog golmana Grci su na kraju ipak došli do prednosti. Posle udarca Ciolisa, Enjama ne uspeva da smiri loptu, koja se odbija do Torosidisa, koji bez problema trese mrežu Nigerije.

Erupcija oduševljenja izbila je na tribinama gde su grčki navijači, burno proslavljali povratak njihove ekipe u život.

Do kraja utakmice Rehagelova ekipa je držala sve konce igre u svojim rukama, a da su Samaras i Karagunis bili malo precizniji, „heleni“ bi postigli i treći pogodak. Jedinu šansu da ponovo izjednači rezultat imao je Jakubu, ali je njegov snažan udarac završio pored gola.

Posle pet minuta zaustavnog vremena, rezultat je ostao nepromenjen, a sudija je odsvirao kraj jedne od najboljih utakmica do sada na Mundijalu.

Posle rezultata drugog kola u grupi B je samo izvesno da se Argentina plasirala dalje, dok će drugi putnik u osminu finala biti poznat tek posle trećeg kola.

Poslednju utakmicu u grupi Grci igraju 22. juna u Polokvaneu sa Argentinom, dok Nigerija u isto vreme u Durbanu igra protiv Južne Koreje.

Za reprezentaciju Grčke nastupili su: Corvas, Kirgiakos, Vintra, Papadopulos, Torosidis, Cilois, Papastatopulos , Kacuranis, Karagunis, Gekas, Salpingidis. Šansu su dobili još i Ninis i Samaras.

Za Nigeriju su igrali: Enjema, Odija, Jobo, Šitu, Taivo, Keita, Etuhu, Haruna, Uče, Odemvinge, Jakubu. U igru su ušli Obasi, Ačijele i Afolabi.