Reprezentacija Brazila ostvarila pobedu u svom prvom meču na ovogodišnjem Mundijalu. U Johanesburgu savladana ekipa Severne Koreje, mnogo teže nego što se očekivalo. „Karioke“ na kraju zadovoljne pobedom, a Severnoj Koreji ostaje uteha da je pokazala odličan fudbal i oduševila fudbalsku javnost.

Brazil je na 19. Svetskom prvenstvu startovao pobedom, ali mnogo teže nego što se očekivalo. Glavni razlog slabe igre „karioka“ sigurno su bili izuzetno motivisani i angažovani reprezentativci Severne Koreje, ali i nešto opuštenija igra petostrukog svetskog šampiona.

„Karioke“ su ušle u meč protiv Severne Koreje kao izraziti favoriti, ali u prvih dvadesetak minuta meča nisu uspeli da naprave ozbiljniju šansu za gol. Severnokorejanci su se pokazali kao vrlo tvrda ekipa, koja je u svakom trenutku znala kako da zaustavi napade protivnika.

U 27. minutu, desni bek „karioka“ Majkon, pokušao je da prodrma svoju ekipu, snažno je šutirao sa desne strane spoljnim delom kopačke, ali je Mjong-Guk bio na mestu i izbio loptu u korner.

Severna Koreja uzvraća u 32. minutu. Posle kornera i lepe akcije po desnoj strani, sa distance šutira Kvang-Čon, ali slabo i neprecizno.

Poslednjih deset minuta prvog poluvremena, „karioke“ su potpuno preuzele inicijativu i pritisle rivala na svoju polovinu, ali promene rezultata nije bilo.

Prvo poluvreme završeno je bez golova, a zanimljivo je da su igrači Severne Koreje u tom delu igre napravili samo jedan prekršaj.

Drugo poluvreme počinje vidno angažovanijom igrom Brazila. Već u 50. minutu Bastos izvodi slobodan udarac sa 20 metara. Udarac je bio snažan ali prolazi pored desne stative severnokorejskog gola.

Desni bek milanskog Intera Majkon, pobrinuo se da ne dođe do iznenađenja. Brzonogi fudbaler prošao je po desnoj strani i prevario istrčalog Mjong-Guka i plasirao loptu u nebranjeni deo mreže. Sigurno je u tom trenutku Majkon doneo veliku radost Dungi i saigračima.

Već načetog protivnika dokusurio je Elano pogotkom u 72. minutu. Akcija slična kao i kod prvog gola, ubacio se Elano po desnoj strani i rutinski savladao severnokorejskog golmana.

Vidno razočarani fudbaleri Severne Koreje sve češće su gubili duele i do kraja meča odigrali mnogo nedisciplinovanije, što su iskoristile „karioke“ i vrlo lako stvarale nove prilike za gol.

Severna Koreja do kraja meča dolazi do zasluženog pogotka. Sjajno je sa leve strane utrčao Jun-Nam i u samom finišu meča doneo veliku radost svojim zemljacima. Od 89. minuta, rezultat je 2:1 u korist Brazila.

Osokoljeni pogotkom, reprezentativci Severne Koreje do kraja meča pokušavaju da stignu i do iznenađujućeg izjednačenja, ali prilično umorni, nisu uspeli da stvore izgledniju situaciju pred golom Žulija Sezara.

Susret između Brazila i Severne Koreje odigran je na Elis Park stadionu u Johanesburgu, a meč je vodio Viktor Kasai iz Mađarske.

Brazilci su meč počeli u sledeđem sastavu: Žulio Sezar, Majkon, Lusio, Žuan, Bastos, Elano, Žilberto Silva, Melo, Kaka, Robinjo i Luis Fabijano. U igru su ušli: Alveš, Nilmar i Ramires.

Za Severnu Koreju igrali su: Mjong-Guk, Jong-Hjok, Džun-Il, Kvang-Čon, Čol-Džin, Nam-Čol, Jun-Nam, In-Guk, Jong-Hak, Tae-Se i Jong-Džo. Kao rezerva u igru je ušao: Kum-Il.

Na kraju, „karioke“ mogu biti zadovoljne pobedom i osvojenim bodovima, ali nikako igrom. Sa druge strne, Severna Koreja je pokazala da nije stigla u Južnu Afriku bez aduta i da mogu igrati ravnopravno sa najjačim svetskim reprezentacijama.