U drugom meču grupe C, na Mundijalu u Južnoj Africi, Engleska i SAD podelili bodove. U izuzetno zanimljivoj i sadržajnoj utakmici, Englezi poveli golom Džerarda u 4. minutu, Amerikanci izjednačili u 40. golom Dempsija, posle katastrofalne greške golmana Grina.

Englezi bili konkretniji, ali su Amerikanci ostavili odličan utisak i zasluženo „odlomili“ bod jednom od favorita za osvajanje titule prvaka sveta.

Premijerni meč grupe C, sigurno je mogao da zadovolji ukuse svih fudbalskih sladokusaca. Englezi i Amerikanci odigrali su u Rustenburgu izuzetno zanimljiv i otvoren meč, prepun lepih akcija i prilika za gol. Na kraju, ipak, rezultat od 1:1 deluje kao i najpravedniji.

Englezi su sjajno otvorili meč i opravdali ulogu favorita. Već u četvrtom minutu utakmice, Emil Heski je iskoristio smušenost američke odbrane i sjajno uposlio kapitena Džerarda, koji je rutinski savladao nemoćnog Hauarda i doneo prednost i veliko slavlje svom timu

Rani gol šokirao je Amerikance, pa su pružili bledu igru u prvih petnaestak minuta meča. U 19. minutu Amerikanci stvaraju prvu dobru šansu, ali je Altidor zakasnio na solidan centaršut sa desne strane.

Odmah u sledećem napadu, Englezi uzvraćaju. Posle sjajnog prodora Lenona po desnoj strani, odlično je intervenisao Čerundolo i praktično sprečio siguran pogodak Engleza.

Amerikanci su većim delom napadali po desnoj strani. Ofanzivni bek Čerundolo pravio je velike probleme Milneru, pa je posle jednog odličnog prodora, mladi engleski reprezentativac „zaradio“ žuti karton.

Englezi su prepustili sredinu terena protivniku i brzim kontrama pokušavali da udvostruče svoju prednost. Velike glavobolje američkoj odbrani pravio je brzonogi Lenon, koji je nekoliko puta probio po desnom boku i stavljao Hauarda i odbranu „jenkija“ u nezavidnu situaciju.

U tridesetom minutu viđena je i prva izmena u redovima Engleza. Umesto vidno indisponiranog Milnera, u igru je ušao hitronogi Šon Rajt-Filips, koji je do kraja meča bio veoma zapažen na levoj napadačkoj strani engleske reprezentacije.

Pet minuta pre odlaska na odmor, šok za Engleze. Dempsi je pokušavao da se oslobodi nekoliko igrača „gordog albiona“ i na kraju uputio udarac sa nekih 20 metara. Kada se činilo da će to biti lak posao za engleskog golmana, Robert Grin je napravio katastrofalnu grešku i sam sproveo loptu u gol.

Čini se da su Amerikanci zasluženo došli do izjednačenja, jer su posle rano primljenog gola, imali više loptu u posedu od Engleza i nekoliko puta ozbiljno ugrozili nesigurnog Grina.

Na samom startu drugog poluvremena, Fabio Kapelo je izvršio još jednu izmenu. Mesto Ledlija Kinga u poslednjem redu odbrane zauzeo je iskusni Džejmi Karager.

Englezi drugi deo igre počinju znatno ofanzivnije, stvaraju sliku ekipe koja želi pobedu, pa u 52. minutu Heski izlazi sam pred Hauarda, ali je američki golman uhvatio „živu“ loptu.

Ni Amerikanci nisu ostali dužni. U 64. minutu, Altidor odlično probija po levoj strani, prosto je „otresao“ Karagera, ušao u šesnaesterac i šutirao na gol, ali se Grin, uz pomoć stative, odličnom odbranom iskupio donekle za grešku kod primljenog gola.

Runi je u 75. minutu pokazao kakav udarac ima. Raspalio je po lopti sa preko 25 metara, ali je, srećom po Hauarda, lopta prošla tik pored njegove leve stative.  Američki golman je i u nekoliko narednih minuta pokazao da Amerikanci mogu biti mirniji kad je on na golu i nekoliko puta sigurno intervenisao i sprečio napadače engleske reprezentacije da postignu pogodak.

Selektor Engleske u tim trenucima poseže za poslednjom izmenom, u igru je ušao Piter Krauč, visoki napadač Totenhema, ali za 15 minuta koliko je proveo na terenu, nije uspeo da ostvari zapaženiji učinak.

Iako je Engleska jedan od favorita za osvajanje fudbalske „boginje“, meč protiv Amerikanaca otkrio je Fabiju Kapelu gde „škripi“ u njegovoj ekipi, dok su Amerikanci pokazali da nije slučajna njihova vicešampionska titula na poslednjem održanom Kupu Konfederacija i da će biti opasan rival svakoj ekipi.