Domaćina turnira minuti su delili od istorijske pobede koju je najavio Šabalala. Međutim, iskusni Rafa Markez raspršio snove domaćina i doneo izjednačenje Meksiku. „Sombrerosima“ poništen gol u prvom delu igre. Mfela tragičar, stativa sprečila veliko slavlje Južnoafrikanaca.

Konačno je počelo. Posle više meseci čekanja, lopta se konačno zakotrljala na Mundijalu. Domaćin, uz neverovatnu podršku sa tribina, odmerili snage sa Meksikom. Posle velike borbe, i sjajnog fudbala, konačan rezultat 1:1.

Južnoafrikanci su imali ogromnu podršku sa tribina, gde su navijači pravili zaglušujuću buku iz tradicionalnih vuvuzela.

Međutim, Meksikanci su očigledno bili spremni na, pomalo iritirajući zvuk navijačkih rekvizita, pa su od samog starta krenuli u napad, kako bi što pre „načeli“ domaćina.

„Sombrerosi“ su nadigrali domaćina prvenstva na sredini terena, što je omogućilo brzonogim Dos Santosu i Karlosu Veli mnogo prostora po strani.

Akcije su se nizale za fudbalere iz Centralne Amerike, ali nisu nikako uspevali da pređu poslednju prepreku u odbrani, golmana Kunea.

Mada, i Kune je nekoliko puta imao sreće, jer su Meksikanci bili neprecizni iz neverovatno dobrih situacija. Iskusni Franko je glavom šutirao sa samo par metara posle kornera, ali je iznenađujuće, daleko poslao loptu od gola.

Pripretili su i domaćini, prvi put u 18. minutu preko najboljeg igrača Pienara. Fudbaler Evertona je šutirao iz „slobodnjaka“ sa više od 20 metara, ali je neprecizno šutirao.

Domaćin nikako nije uspeo da se „dovede u red“ na sredini, i organizuje dug, smiren napad, pa su im preostali kontranapadi, ali ni to nije dalo previše uspeha.

Sjajnu igru Meksika, mogao je da kruniše Franko, ali je ovaj put fudbaler Vesthema pogodio golmana Kunea u ruku, is odlične pozicije.

Meksikanci su polako dodavali gas, željni igre, pritisli su domaćina, pa se činilo da gol Južne Afrike „visi u vazduhu“.

Posle kornera, Kune je pokušao da izbaci loptu, ali nije uspeo, lopta je stigla do napadača Arsenala karlosa Vele, koji je postigao gol, ali na veliku radost navijača, čije su vuvuzele na trenutak utihnule, gol je poništen zbog ofsajda.

„Sombrerosi“ su burno reagovali kod glavnog arbitra, ali čini se da je odluka sudije Ravšan Irmatova ispravna, jer je ispred Vele bio samo jedan igrač domaćih.

Odluka da se ne prizna gol još više je razljutila Meksikance, koji su pojačali tempo i sve jače napadali ka golu Kunea. Ali nisu imali vremena da ugroze gol domaćina, jer je sudija odsvirao kraj poluvremena.

A u uvodnim minutima nastavka, delovalo je da su navijači duvali još jače u vuvuzele, jer se od buke praktično ništa nije čulo na stadionu.

Međutim, to nije smetalo fudbalerima Južne Afrike, jer su zaigrali mnogo bolje i organizovanije, kao da su „pročitali“ igru protivnika. Pereira je ubacio u igru Masilelu umesto Thvale na poziciji levog beka.

U 11. minutu nastavka, domaćin, koji se, suštinski, branio čitavo prvo poluvreme, dolazi do gola. Šabalala izlazi sam pred Peresa, i rutinski zabija loptu u mrežu, za opšte slavlje na tribinama.

Austajder na ovom meču, iako domaćin, dolazi do zlata vrednog gola, ali su svesni da igraju protiv vrlo opasne ekipe i da je ostalo gotovo 35 minuta igre.

A u suparničkom taboru se upalio alarm. Nije bilo više vremena za strpljivu igru, morao je Agire nešto da promeni kako ne bi izgubio u prvom meču i umnogome otežao put Meksiku ka drugoj rundi.

Kada već mladost nije uspela, iskustvo je pokušalo da savlada Konea. Umesto Vele, na teren je ušao legendarni Šatemok Blanko, koji, čini se, ima malo više kilograma, i znatno je sporiji od protivničkih fudbalera. Međutim, imao je šta da pokaže i promenio je ritam igre.

A dok su Meksikanci „kovali plan“ da dođu do mreže domaćina, Južnoafrikanci su bili na pragu ispunjavanja tog cilja. Modise u sjajnoj prilici, pada posle kontakta sa Rodrigesom, ali sudija se nije usudio da pokaže na belu tačku.

A posle nekoliko solidnih napada Meksikanci dolaze, konačno, do izjednačujućeg gola. Ubačena lopta sa strane dolazi do fenomenalnog Rafe Markesa, koji neometano prima loptu i zakucava loptu iza leđa Kunea.

Markes je pokazao kako se to radi u Barseloni, a ovaj put je zaista utišao vuvuzele domaćih navijača.

Međutim, to je moglo sve da se promeni u poslednjim trenucima meča, da je Mfela bio malo prisebniji. Mfela je imao idealnu priliku da donese istorijsku pobedu Južnoj Africi, jer je Peres već bio savladan, ali je stativa zaustavila veliko slavlje miliona ljudi širom Afrike.

Na kraju, domaćin Južna Afrika odigrala je 1:1 sa Meksikom, pa će se, bez ikakve sumnje, voditi zverska bitka u grupi A za prolaz u narednu rundu.

Za domaćina prvenstva su igrali: Kune, Gaksa, Mokoena, Šabalala, Mfela, Pienar, Modise, Letšolonjane, Digačoi, Thvala, Kumalo. Igrali su i Masilela i Parker.

Meksikanci su igrali u sastavu: Peres, Rodriges, Salsido, Rafa Markes, Osorio, Torado, Franko, Vela, Aguilar, Huarez, Dos Santos. U nastavku su igrali Guardado, Blanko i Ernandes.

Utakmica je odigrana na Soker stadionu u Johanesburgu, glavni sudija je bio Uzbekistzanac Ravšan Irmatov.

Južna Afrika naredni meč igra protiv Urugvaja, 16. juna, dok će Meksiko odmeriti snage sa Francuzima dan kasnije.